CRTICE O BRAKU
Svi mi u brak unosimo neispunjena očekivanja iz djetinjstva i prošlosti. Ako smo bili odbijani, umiremo od želje da budemo voljeni; Ako smo bili kritizirani, voljeli bi da nam se dive; Ako smo bili zanemareni, nikad nam nije dosta pažnje. Ponašamo se kao malo dijete koje stane ispred drugog i ponavlja Vidi me, Vidi me.
Ti osjećaji stalno postoje u nama i utječu na naše težnje, snove i odabir našeg partnera.
Ako su u braku te potrebe uskraćene, javljaju se osjećaji izdanosti, depresije, usamljenost i bijesa. Nemate pojma kako žene znaju biti bijesne! Samo što su naučene da to otvoreno ne pokazuju pa su onda pasivno agresivne ili taj svoj bijes do te mjere potiskuju da se fizički razbolijevaju.
Najčešće, stvar nije u postojanju problema koji se javljaju u braku, već u načinu na koji te probleme interpretiramo i što poduzimamo u vezi s njima. Ponekad imam dojam da klijenti koji mi dolaze na savjetovanje dolaze da bi pričali o problemu ali ne pokazuju i dovoljnu spremnost da bi isti riješili. Fokus bude problem, neslaganje a ne opcije prevladavanja razlika.
John Gottman, istraživač bračne problematike kaže: „ Problemi su neizbježan dio veze, isto kao što kronične fizičke boljke postanu neizbježne tijekom starenja. One su poput bolnog koljena, bolnih križa, iritabilnog crijeva ili teniskog lakta. Ti nam se problemi ne sviđaju, ali se možemo nositi s njima, izbjegavati situacije koje ih pogoršavaju i razvijati strategije i rutine koje nam pomažu da ih podnesemo.“

Pogledajmo koja su to nerealna očekivanja od braka:
Moj partner i ja ne moramo ništa reći, već znamo što misli onaj drugi….
Ako me voli, napravit će to i to za mene…
Ako me voli, promijenit će se…
Moj partner mi treba biti uvijek emocionalno dostupan kad ga trebam. On je moje rame za plakanje.
Ljubav je osjećaj na kojem ne možeš „raditi“. Ili ga imaš ili ga nemaš.
Nakon toliko godina braka, kome je do seksa…
Kad umre strast, umre i veza...
Neka se ona više trudi, pa ću se ja onda više truditi….
Između nas ne smije biti tajni….
Brak je lijek za usamljenost….
Svađanje, sukob je znak da je brak loš …
Pojava ravnodušnosti u braku je znak da se ne volimo više...
U braku treba ostati zbog djece...
Dobra komunikacija je dovoljna za dobar brak...
Suprotnosti se privlače. Da, ali...
Na partnerskom i bračnom savjetovanju se bavimo upravo očekivanjima od odnosa. Što je uopće realno očekivati od partnerske ili bračne zajednice? Što je realno očekivati od osobe koju smo odabrali? Pomoću raznih alata koje koristimo u radu pokušavamo pomoći parovima da raščiste sa s tim s kim su ušli u brak i kakva očekivanja, probleme i sukobe i oni sami unose u zajednicu. Kako oni doprinose tome da je brak takav kakav je? Jedan lončić nikad ne zvoni sam, to je istina. No, to ne znači da je odgovornost podjednako raspoređena i da oba partnera podjednako doprinose lošem odnosu. Kako i koliko, to se tek treba osvijestiti kroz proces savjetovanja.

Nekad si radimo štetu što prebrzo odustajemo od kvalitetnog braka i pristajemo na mrvice, a ponekad je problem što se jako mučimo i ustrajavamo u braku koji je toksičan kako za par tako i za djecu. Kakogod, ako imate nedoumica što i kako dalje s vašim brakom, javite nam se. Pomogli smo drugima, pomoći ćemo i vama.